HANE-İ MEVAN PROJEMİZİN AMACI

Artan teknolojik aletler (Internet,tablet,bilgisayar,tv,sosyal medya vb.) neticesinde gençlerimizin sosyal hayattan ve kültürümüzden uzaklaşması neticesinde eski gelenek ve göreneklerine döndürmeyi hedeflemektedir.

Özellikle mahalle merkezi ve cami alanlarına yakın bölgelerde yapımı devam eden inşatlarımızın bitmesi ile beraber projemiz yürürlüğe girecektir.Özellikle televizyonun hayata girmesiyle gençlerimiz eski oda ve sohbet kültüründen uzaklaşmakta ve neredeyse gelenek ve göreneklerimiz ile akrabalık ve dostluk ilişkilerin kaybolma noktasına gelmiştir.Teknolojinin hayata girmediği zamanlarda insanlar özellikle akşam sohbetlerinde bir araya gelir büyükler konuşur küçüklerde hem onlara hizmet eder hemde konuşmalarını dinleyerek hayata hazırlanırdı.Günlük konuşmalara bakıldığında günümüz gençlerin atasözleri kullanmadığı, deyim ve eski söylemleri unutarak hayatımızdan çıktığı gözlemlenmektedir.

İşte bu projemizle hedeflenen eski şark odası şeklinde tasarlanan odalarda cemaatin toplanarak oda kültürünü canlandırmak.Ayrıca bu projemizin bir diğer kullanım amacı ise düğün ve taziye evleri olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olmasıdır.
Projemizin içerisinde misafirhane bulunmakta olup,o yöreye misafir olarak gelen her kişiyi ağırlayabilecek hertürlü konsept bulunmaktadır.

Edep , Haya , Saygı , Sevgi , gelenek , görenekler gibi Ahlaki değerler maalesef günümüzde kaybolmaya başlamıştır.

Oda sohbetleri ile gerek güncel gerek geçmiş tarihler ve islami sohbetlerin yapılması ve özümüze , değerlerimize dönüşümüze katkı sağlanacaktır.